” Ku chwale…”

Blisko 200 bełchatowian już w najbliższą niedzielę, 1 mara, pobiegnie „Tropem Wilczym”. By wspólnie i na sportowo uczcić pamięć żołnierzy wyklętych, pokonają symboliczny dystans 1936 metrów – nawiązujący do daty śmierci ostatniego z niezłomnych.

Buty dziecięce - porównaj na Ceneo.pl

Przed nami kolejna edycja „Wilczego Tropu”. Do największego, ogólnopolskiego biegu pamięci Bełchatów przyłączy się już po raz trzeci. Tym razem jednak odbędzie się on na nieco innych zasadach niż dotychczas. Po pierwsze nie będzie otwierał już Bełchatowskiej Triady Biegowej, a po drugie biegacze wystartują na jednym tylko dystansie. Zmieniona została także trasa – już nie błonia Muzeum Regionalnego, a lasy w okolicy Ługów.

Trzeba przyznać, że z roku na rok zainteresowanie „Tropem Wilczym” rośnie. Jak podkreśla Miejskie Centrum Sportu, współorganizator imprezy, wystarczyło zaledwie kilka dni, by wypełniły się listy startowe.

Uczestnicy tej sportowo-patriotycznej spotkają się w niedzielę, 1 marca, w siedzibie Jednostki Strzeleckiej 1001 przy ul. Rodziewicza 10 (wejście także od ul. płk. Kuklińskiego). Tu zlokalizowane będzie również biuro zawodów, w którym w godz. 10.00-11.30 wydawane będą pakiety startowe.

Bieg rozpocznie się punktualnie o godz. 12.00. Na linii startu stanie blisko 200 zawodników. Do pokonania będą oni mieli dystans 1963 metrów. Długość trasy nie jest przypadkowa. Jest to nawiązanie do historii żołnierzy niezłomnych. W tym właśnie roku zginął Józef Franczak ps. „Lalek”, ostatni polski żołnierz wyklęty.

Trasa prowadzić będzie przez las na terenie bełchatowskich Ługów. Ponieważ impreza ma charakter symboliczny, nie przewidziano pomiaru czasu. Za to na będzie można spotkać członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych 84 pułku Strzelców Poleskich, którzy zadbają o właściwy klimat. A po dotarciu na metę na zawodników czekać będą ciepła herbata i gorący posiłek prosto z polowej kuchni, a także ognisko.

Bieg „Tropem Wilczym” wpisuje się w miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to obchodzimy od 2011 roku, a już w 2013 roku po raz pierwszy wystartował bieg „Tropem Wilczym”. Jego organizatorem od lat jest Fundacja „Wolność i Demokracja”. W ubiegłorocznej edycji „Tropem Wilczym” pobiegło ok. 75 tys. uczestników z 365 miast, nie tylko polskich, ale również zagranicznych. W tym roku swój udział w biegu zapowiedziało już ponad 370 miast, w tym Bełchatów.”

źródło/zdjęcie: belchatow.pl