Tajemnica młynów na Rakówce.

Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkanie kręgu Pasjonatów Historii (PTH), które odbędzie się 21 marca br. w siedzibie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. W tym wyjątkowym dniu Adam Chęciński zaszczyci nas swoim wykładem na temat „Tajemnica młynów na Rakówce”.

Historia młynów napędzanych siłą wody ma swoje korzenie już w dwunastym wieku na ziemiach polskich. Podczas tego spotkania będzie można przybliżyć fascynujące dzieje dwóch młynów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były sercem życia przy brzegach rzeki Rakówki – młynów, które kiedyś należały do rodzin Michalaków i Lange.

Podczas wykładu Adam Chęciński zabierze Was w podróż przez ponad 100 lat historii tych miejsc. Poznamy losy związane z I i II wojną światową, Katyniem, konspiracją antyhitlerowską i antykomunistyczną, a także historię ludzi pracujących w słynnej fabryce Forda w Chicago. Pomimo upływu czasu, po tych młynach pozostały jedynie opuszczone ruiny. Życie płynie dalej, lecz pamięć o tych starych młynach nad Rakówką zatarta została w powszechnej niepamięci. Zapraszamy Was do odkrywania zapomnianych historii i tajemnic przeszłości!

zrodlo facebook/Bełchatowskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego