Chabielice. Czyja wina ?

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości nadal jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Złamanie tego przepisu było przyczyną zderzenia dwóch osobówek w Chabielicach, w skutek czego dwie osoby trafiły do szpitala. Pamiętajmy, że zbliżając się do skrzyżowania należny zachować szczególną ostrożność i stosować się do znaków i przepisów ruchu drogowego.

23 kwietnia 2024 roku tuż po godzinie 14.00 policjanci z bełchatowskiej drogówki pojechali do miejscowości Chabielice, gdzie zderzyły się dwa samochody. Jak wynika z ustaleń, kierujący hyundaiem, 57-letni mieszkaniec powiatu pajęczańskiego, nie zastosował się do znaku drogowego A-7 i wymusił pierwszeństwo przejazdu kierującej citroenem, 19-letniej mieszkance powiatu bełchatowskiego. Kierująca citroenem i pasażerka tego pojazdu trafiły do szpitala w Bełchatowie. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Na miejscu pracował służby ratunkowe. Policjanci wykonali wszelkie niezbędne czynności związane z tym zdarzeniem. Dalsze postępowanie w tej sprawie będą prowadzić policjanci z Wydziału do spraw Przestępstw i Wykroczeń w Ruchu Drogowym z bełchatowskiej komendy pod nadzorem miejscowej prokuratury.

Najczęściej do wypadków i kolizji drogowych dochodzi w sytuacjach: nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu, bądź niestosowania się do znaku ustąp pierwszeństwa. Znak A-7, czyli ustąp pierwszeństwa przejazdu, znajduje się przy drogach podporządkowanych. Widząc go, musimy, przepuścić wszystkie pojazdy, które jadą po drodze z pierwszeństwem.
Jeśli widzimy taki znak, to w zależności od sytuacji, musimy:zatrzymać się – jesteśmy do tego zobowiązany, jeśli przez skrzyżowanie właśnie przejeżdżają pojazdy poruszające się po drodze z pierwszeństwem, zachować ostrożność.
Znak A-7 oznacza jedynie, że znajdujemy się na drodze podporządkowanej. Nie wymusza na nas zatrzymania, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Znak ten jest jednym z ważniejszych w całym ruchu drogowym – stosowanie się do niego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Policjanci nieustannie apelują o ostrożność na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.”

zrodlo belchatow.policja.gov.pl